Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Restantier laintretinere
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Restantier laintretinere

Proprietarul a murit ( tatăl baiatului). Succesiunea nu s-a făcut. Locuiește baiatul fiind elev. Mama băiatului este plecată în Belgia. Îl trimite bani doar ptr. mâncare și curent electric.La intretinere are de plată 14.ooo lei nu plătește deloc .Ca Presedinte de bloc ce pot să fac?
Buna seara,
Sa-l invatati sa solicite pensia de urmas si apoi sa plateasca.
Discutati si cu mama baiatului.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
vorbiti cu un avocat, cu documentele pe masa. succesiunea se poate deschide de catre orice persoana interesata, inclusiv asociatia, care are interesul sa-si recupereze banii. daca nu se poate la notar, se poate merge in instanta. va dura, insa
adriandimitriu, utilizator
Căutați urgent avocat ca sa faceti ceea ce este necesar si sa deschideți procese.
O sa va spuna avocatul de ce aveați nevoie urgent de avocat.
O sa va coste ceva avocatul deoarece va dura...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Puteti inregistra o ipoteca pe acel apartament, in numele asociatiei. Mergeti la OCPI si va ajuta dumnealor...
Le mai puteti trimite si o notificare in care sa i anuntati ca au X zile la dispozitie pentru achitarea restantelor, altfel va adresati instantei pentru recuperarea prejudiciului si dumnealor vor mai suporta si cheltuieli de judecata ( onorariu avocat, eventuale expertize contabile...). Poate se sperie si platesc...Daca nu...instanta...si cat mai repede, datoriile mai vechi de 3 ani se prescriu.
Pentru completa si corecta dv informare studiati temeinic disp L nr 196/2018
Conform dispozitii precizate,initial dupa decaderea termenului scadent aplicati penalitati la orice suma cu titlu de restanta
Daca locatarul nu intelege sa achite debitul,demarati procedura recuperare debit in instanta
Promovati actiune impotriva debitorului atentionand instanta ca acesta este mostenitor
Instanta de judecata la cererea asociatiei poate dispune inclusiv dezbaterea succesiunii si achitarea integrala debit