Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dator la bloc intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dator la bloc intretinere

Proprietarul a decedat nu sa făcut succesiunea în ap. locuiește băiatul de 19 ani care este student nu plătește întreținerea are 15.000 lei datorie. Ce putem face?
Discutati cu un av pt o acțiune în instanță exista variante ceva mai complicate dar exista.Nu puteti lasa la nesfârșit sa acumuleze datorii.
In prima faza sa noteze presedintele datoria in cartea funciara.
Apoi discutati cu un avocat, trimiteti notificare pe adresa respectiva pentru plata datoriei.
Nu doreste sa plateasca, discutati cu avocatul, mergeti in instanta, solocitati dezbaterea succesiuni in instanta si executarea silita a mostenitorilor, inclusiv prin vinderea apartamentului.
Dar, in prima faza discutati cu un avocat, notati datoria in Cartea lunciara si apoi trimiteti notificarea.
Daca nici asa nu plateste, urmati pasii de mai sus.
Daca asociatia de proprietari are interes in recupoerare debit in evidenta are dreptul sa demareze procedura de executare debitor in instanta
Este necesar sa instituie provilegiul imobiliar la ocpi sa introduca actiune in instanta in cuprinsul careia sa solicite inclusiv dezbaterea succesiunii
Procedura de recuperare debit este concret prevazuta in disp L nr 196/2018