avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declarare și impozitare venituri din prestări ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declarare și impozitare venituri din prestări servicii cu caracter sporadic

Buna ziua. Recent am încheiat un contract de colaborare cu o firmă din afara UE pentru prestarea de servicii( gen evaluare reclame online). Proiectele vor fi sporadice, în sensul că pe parcursul a șase luni pot fi proiecte deschise tot timpul, sporadic sau deloc). Intrebarea mea este:
- cum declar aceste venituri
- cum se impoziteaza
-este necesar să mă fiscalizez( PFA) sau pot sa prestez ca si persoana fizica in baza contractului încheiat?
Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Iulie 2019
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Cum pot sa colaborez (eu ca firma) cu o persoana fizica neautorizata? ddurlescu ddurlescu Exista alte metode de colaborare cu o persoana fizica in afara de angajare? Se poate incheia un contract de colaborare prestari servicii? Multumesc. (vezi toată discuția)
Pfa - factura si contract? raduma raduma Ca si PFA colaborez cu firme non-UE. Prestez servicii online. Aceste firme nu au nevoie de factura si contract. Eu ca PFA sunt obligat sa emit facturi si sa ... (vezi toată discuția)
Factura externa persoana fizica Elsa60 Elsa60 Buna seara , Am incheiat un contract de consultanta marketing, management , sales cu o firma din Germania pentru 3 luni .Conform acelui contract beneficiez ... (vezi toată discuția)