Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura externa persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura externa persoana fizica

Buna seara ,
Am incheiat un contract de consultanta marketing, management , sales cu o firma din Germania pentru 3 luni .Conform acelui contract beneficiez lunar de o anumita suma.
Firma germana imi solicita factura externa pentru suma de plata.
Pot sa o emit avand la baza contractul?
Va multumesc anticipat
daca nu aveti PFA sau SRL nu puteti emite factura.
Ok, dar contractul este legal in Romania. Cum imi vireaza firma straina banii daca nu au un document de la mine?
dvs. incasati ca persoana fizica deci ei aplica legislatia lor cu privire la acordarea de venituri persoanelor fizice , in Romania se face retinere la sursa sau se impoziteaza ca venituri salariale de aceea dvs. infiintati va un SRL sau PFA daca doriti sa colaborati cu ei, dar unde prestati serviciile in Germania sau Romania ?
Serviciile le prestez in Romania.
Oare ei pot sa-mi faca plata pe baza contractului inregistrat fara a fi nevoie de un alt document de la mine?
In contract este stipulat faptul ca taxele le achit eu...se intelege ce am de achitat in Ro.
Multumesc
Cred ca cel mai bine este sa va infiintati o PFA sau o II si evitati toate complicatiile. Nu costa mult, in jur de 300 lei.