Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... CIM in UE
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

CIM in UE

Lucrez intr-un stat membru UE de cateva luni. Anul trecut am avut venituri si in Romania si in UE. In statul membru platesc toate taxele si functionez ca un PFA. Pentru 2013 ce documente trebuie sa depun la finantele din Romania?
Depinde unde aveti rezidenta fiscala ( nu rezidenta- sedere. Cea fiscala)
Rezidenta fiscala este in Germania. Se platesc toate taxele statului german pentru veniturile obtinute pe teritoriul lor, de catre PFA inregistrat conform legislatiei lor.
Conf legislatiei europene impozitele se platesc unde se realizeaza.
Exemplificati veniturile din Romania.
Ex daca este chirie, vanzare de teren, cladire... trebuie platit in RO.
Daca ati facturat de pe pfa ul din Germania anumite prestari sau bunuri ( ca nu stiu nimci de el) platiti acolo.
Daca aveti sedere mai mare de 183 de zile in RO, trebuie sa va inregistrati si aici sa platiti aici.
Legislatia este vasta( este cea europeana, nu este specifica romaniei). Trebuie cercetat in amanunt. Totusi sunt cateva exceptii si aplicate si in cazul RO( specifice aici).
Veniturile obtinute in Germania se platesc statului german. La ANAF se depune o notificare sau alta declaratie pentru acele venituri obtinute in Germania? Multumesc.
Nu se platesc contributiile pentru pensii si sanatate. Se depune la ANAF formularul 201 pana in 25 mai? Mai sunt necesare alte documente?