Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... CIM in UE
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

CIM in UE

Lucrez intr-un stat membru UE de cateva luni. Anul trecut am avut venituri si in Romania si in UE. In statul membru platesc toate taxele si functionez ca un PFA. Pentru 2013 ce documente trebuie sa depun la finantele din Romania?
v-am zis sa le detaliati pt ca nu sunt reguli generale. dar sa o luam pe rand:
D 201 se depune daca sunteti rezident roman cu domiciliul in RO si realizati venituri in alte tari UE neimpozabile acolo. Daca depuneti 201 sumele din declaratie vi se impoziteaza in RO.
Daca ati platit impozite pt aceste venituri trebuie atasate dovezile. Cititi intructiunile.
[ link extern ]
D 200 se depune pt veniturile realizate In RO. Cred ca acest lucru ati intrebat in principiu, nu ? Nu mai vb de alt fel de venituri ( cum ar fii agricultura sau arende, vanzare bunuri de capital, transferul proprietăţilor imobiliare care sunt alte declaratii).
Se presteaza servicii IT pe teritoriul Germaniei prin intermediul PFA nemtesc. Se platesc impozite, dar mai putin contributii pentru sanatate si pensii.
Cum declar la finante aceste venituri, prin ce formular? Se declara la administratia fiscala de pe raza judetului unde persoana fizica are domiciliul?