Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... eliberare adeverinta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

eliberare adeverinta

in ce act normativ este precizat termenul de 30 zile pentru eliberarea unei adeverinte
Despre ce adeverinta este vorba ?
cred ca e vorba de OG 27/2002, care stabileste la 30 zile + 15 zile pentru situatii ce necesita verificari suplimentare, insa acesta este termenul de raspuns.
raspunsul poate fi si negativ
in plus, e vorba de cerinte ce se aplica institutiilor publice,
OG 33/2002 care se refera la reglementarea eliberarii certificatelor și adeverintelor de către autoritățile publice centrale și locale , nu prevede niciun termen ... insa, potrivit dreptului comun - luand solicitarea ca o petitie - termenul reiese de 30 de zile , conform actului normativ mai sus mentionat .