avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vanzare picturi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vanzare picturi

Dacă vând o pictură făcută de mine, fără a fi PFA, sunt obligat să platesc impozit? Unde se încadrează o astfel de vânzare?
Îmi poate oferi cineva un model de contract de vânzare pentru un tablou?
Cel mai recent răspuns: AlexiaC , utilizator 18:31, 7 Iulie 2019
.

AlexiaC a scris:

Dacă vând o pictură făcută de mine, fără a fi PFA, sunt obligat să platesc impozit? Unde se încadrează o astfel de vânzare?
Îmi poate oferi cineva un model de contract de vânzare pentru un tablou?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - casa de marcat vs chitanta Ingerache Ingerache Buna dimineata! Sunt PFA - cod CAEN 9003 - Activitati de creatie artistica. Am un sediu unde desfasor cursuri (meditatii) de pictura si desen cu copiii. ... (vezi toată discuția)
Impozitare picturi prin consignatie miauca miauca Se retine 10% impozit pe venitul obtinut prin vanzarea in consignatie a unor picturi facute de amatori? Se pot considera ca fiind bunuri provenite din ... (vezi toată discuția)
Organizare financiara legală pentru artiști plastici c0drina c0drina Bună ziua. Suntem un cuplu, necăsătoriți, absolvenți de arte plastice. Vrem să oferim servicii de specialitate (pictură/ murale pe pereți, branding, ... (vezi toată discuția)