Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacat de caini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacat de caini

Am fost atacat de 4 caini ciobanesti in timp ce pedalam pe bicicleta pe digul raului Siret. Stana este la 30m de locul unde am fost atacat. Am vazut 2 ciobani care in pofida urletelor mele de ajutor nu au facut nimic ca sa ma ajute. Am fost nevoit sa folosesc undita ca sa tin cainii la distanta si doar printr-o minune nu am fost muscat. Am trecut prin minute de groaza si cred ca am avut noroc ca am scapat de moarte. Cainii erau extreme de agresivi si doar lungimea unditei i-a tinut la distanta. Am pedalat nebuneste in timp ce incercam sa tin cainii cat mai departe de mine. Am deteriorat roata din fata a bicicletei si am rupt o undita scumpa ca sa scap nevatamat. Am sunat 112 si am fost contactat de un politist care mi-a cerut sa contactez politia comunala.
- Ce pot sa fac in continuare pentru a recupera cel putin valoarea unditei distruse si reparatia rotii bicicletei?
- De ce pot acuza proprietarul turmei si pe ciobanii care au asistat la atac fara a misca un deget?
- Ce pot cere politiei locale cand ma intalnesc cu ei?
- Pot solicita sefului de post numele ciobanilor ca sa ii dau in judecata?
Cu multumiri in avans
Important era sa depuneti plangere la politie imediat ce s a intamplat fapta.
Daca erati pe domeniul public lucrurile se complica pentru proprietarul cainilor.
Practic dv reclamati distrugerea bunurilor, ceea ce este de competenta politiei nationale, inexplicabil de ce v au pasat la comunitari.
Am sunat imediat 112 si peste 1 ora am stat de vorba cu un politist care a completat un formular de apel la 112. Alaltaieri am depus plangere scrisa la politia comunala si am luat numar de inregisrare. Cred ca digul comunal este domeniu public.
Din precizarile dv rezulta ca ati circulat pe drum public
Asteptati concluziile verificarilor politiei
Politia imi va furniza numele ciobanilor ca sa ii pot actiona in justitie?
Conform art 12 og 55/2002 proprietarii cainilor agresivi care ataca persoane sunt pasibili de inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
Faptul ca acei caini agresivi nu purtau botnita si nu erau tinuti in lesa atrage proprietarului amenda de la 1500 la 3000 ron
Daca ati fost atacat, ati suferit pagube materiale fapta e considerata infractiune.
Identificarea proprietarului, normal se va face de catre politie, acesta va fi citat la politie pentru declaratii in dosarul de urmarire penala.
In cele mai multe cazuri se ajunge la impacare.
Proprietarul va acoperi paguba, in schimbul retragerii plangerii penale.
Eu in locul dv le as cere suma de 10 ori., sa se invete minte sa si tina cainii pe proprietate, sau sa respecte legea, daca tot ii lasa pe domeniul public
costel5, utilizator