avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura declarare caine (malinois belgian) la politie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura declarare caine (malinois belgian) la politie

As dori sa ma ajutati cu privire la formalitatile si procedurile legale in a declara cainii potential periculosi la politie.
Mentionez ca detin:
- un malinois belgian in varsta de 6 ani, tinut exclusiv in curte si tarc special amenajat. Nu ia contact cu alti caini si nici nu iese pe domeniu public.
- un ciobanesc romanesc in varsta de 3 ani, care asemenea celui de mai sus, nu pareseste domeniul privat;

Domeniul privat este semnalizat cu placuta pe care scrie "caine periculos".

Care sunt actele, procedurile si pasii urmati sa ii pot declara legal astfel incat sa nu ma trezesc cu amenda pe motivul ca de ce nu am declarat in toti acesti ani.
Din ce observ in lege, nu ii gasesc inclusi la nici una din categorii dar posibil sa nu ma fi documentat bine,

De asemenea ce asigurare se poate face si de unde?
Cel mai recent răspuns: Ionela462 , utilizator 16:57, 2 Septembrie 2019
Cainii dvs nu sunt in categoria cainilor periculosi, nu trebuie declarati.
oug55/2002
asigurare pt ce ?
Multumesc frumos de raspuns! am inteles ca dupa declararea cainilor va trebui sa fac o asigurare de raspundere civila in caz ca patrupedele mele produc pagube sau musca pe cineva... ale mele sunt tinute exclusiv pe domeniul privat...

De asemenea, un apropiat a fost amentat recent deoarece nu si-a declarat patrupedul la politie (tot un soi ce ciobanesc) si ma gandeam sa nu o patesc la fel.

Art. 3
(1)�Proprietarii sau detinatorii temporari ai cainilor prevazuti la�art. 1�trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a)�sa aiba varsta minima de 18 ani;
b)�sa aiba capacitate deplina de exercitiu;
c)�sa nu fi fost condamnati pentru savarsirea unei infractiuni contra persoanei.
(2)�Proprietarii sau detinatorii temporari ai cainilor prevazuti la�art. 1�si la art. 2�alin. (1)�au obligatia sa inregistreze cainii la Asociatia Chinologica Romana, afiliata la Federatia Chinologica Internationala, si sa inscriptioneze in mod vizibil, la intrarea in apartament sau in imobil ori pe imprejmuirea aferenta imobilului respectiv, avertismentul "Caine periculos" sau, dupa caz, "Caine agresiv", printr-o placuta avand dimensiunile de cel putin 15 x 25 cm.
Ultima modificare: Luni, 2 Septembrie 2019
Ionela462, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
trebuia sa conteste amenda daca nu cumva al lui era ciobanesc caucazian..
. Inca o data, atat ciobanescul belgian cat si cel mioritic, nu sunt in categoria cainilor periculosi.
De caini agresivi.. dvs stiti daca se pune problema, agresiv poate fi si bishonul.
Multumesc pentru raspuns!
Ultima modificare: Luni, 2 Septembrie 2019
Ionela462, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pitbullii pot fi tinuti intr-un apartament de bloc? MariaDragoi MariaDragoi Buna ziua. As vrea sa stiu, pitbullii pot fi tinuti intr-un apartament de bloc? Cand ies la plimbare cu stapanul lor, folosind liftul si scarile blocului sunt ... (vezi toată discuția)
Botniță câine Alecsandra12 Alecsandra12 Este obligatoriu ca un Ciobănesc de Asia centrală să fie declarat la poliție și să umble numai cu botniță pe stradă? (vezi toată discuția)
Este nevoie de botnita pentru rottweiler? adiut89 adiut89 Am un rottweiler si nu stiu daca este obligatoriu bornita sau nu ? are aproape 3 ani e mare dar nu stiu daca este obligatoriu ? in lesa il tin tot timpu cand ... (vezi toată discuția)