Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna ziua - probleme cu taxa la o școală sanitară ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna ziua - probleme cu taxa la o școală sanitară postliceală

Domnule Avocat am o problema si as vrea sa apelez la d-voastra pentru a ma ajuta . Am fost eleva la Scoala Postliceala Sanitra fiind scoala privata iar taxa scolara este de 28 de milioane pe an . In anul 2 am hotarat impreuna cu sotul sa plecam in strainatate si sa inghet anul scolar . Cei de la scoala incercand sa ma convinga sa continui anul dar asta consta in achitarea sumei de 90 de milioane pe an cu promisiunea sa vin macar o data pe an sa dau cateva lucrari .
Asa am facut pana in anul 3 fiind ultimul an dupa ce am achitat aproape toata suma de 60 de milioane a mai ramas sa dau 30 . M-au sunat sa pun bani ca altfel imi pun penalitati si etc nestiind ca am un termen de a pune bani in contul scoli stiam doar ca pana la sfarsit de an trebuie achitati . Ei mi-au vorbit urat dupa la nervi acelasi lucru am facut si eu pentru ca au ajuns prea departe au spus ca m-au exmatriculat . Intrebarea mea pentru d-voastra cei doi ani de scoala teminati sunt recunoscuti pentru a continua anul 3 la alta scoala ?
Si imi pot recupera bani care i-am dat inafara de taxa scolara ?
Momentan sunt in Londra in august o sa vin acasa si vreau sa rezolv .
Va multumesc !
In mod normal daca ati fost exmatriculata nu se continua studiile la alta scoala similara decat de la zero ,iar banii dati raman acolo numai daca nu le faceti plangere penala sau sa obtineti pe cale judecatoresca restituirea . Eu consider in proportie de peste 70% ca banii sunt pierduti ca si anii de studiu si sansele recuperarii sunt minime daca nu imposibile...
DenisRif, utilizator
Ati primit factura pentru toata suma platita?
Cum ati facut plata, cash sau prin banca?
Daca taxa anuala era de 2800 lei diferenta pana la 9000, 90 de milioane, ce reprezinta?
Daca in schimbul acestei sume primeati unele facilitati* ( sa nu va prezentati la toate cursurile, examenele...) nu este prea ok. Dupa parerea mea poate fi vb. de dare si luare de mita....
Domnul Ion...La Scolile astea platesti restantele examenelelor pe care nu le dai la timp ...
Te taxeaza pentru orice ...
Cunosc acest aspect dar cum a expus doamna problema...Conteaza mult daca a si primit chitanța pentru acea suma...
Da stimate domn am transferat in cont bancar si toate chitantele le am acasa .