Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data incetare CIM in cerere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data incetare CIM in cerere

Daca un salariat cere incetarea CIM , sa zicem cu 10.07. Scrie in cerere doresc incetarea CIM cu 10.07. Ce reprezinta aceasta data
-10.07 ultima zi de lucru sau
-10.07 prima zi cand nu mai este angajat, 09.07 fiind ultima zi de lucru?
La firma unde lucrez eu avem un formular standard, astfel: "Va rog a-mi aproba Incetarea contractului individual de munca prin acordul partilor/ demisia (in caz de demisie trbuie sa mai stai in perioada de preaviz) incepand cu data de ......., ultima zi de activitate fiind ......" (aceasta trebuie sa fie cu o zi inainte de data incetarii). Astfel nu sunt confuzii de genul acesta.
@ P-Sophie88

... (aceasta trebuie sa fie cu o zi inainte de data incetarii). ....

Care este baza legala ?
Si raspunsul la intrebarea mea care ar fi.
Incetarea se face cu art.55 lit.b C.mun. ?
da