Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social SRL cu terenul deja cumparat ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social SRL cu terenul deja cumparat de catre firma

Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie... acum cativa ani, srl pe care il detin a cumparat un teren. Terenul a intrat in activele firmei dar nu si in capital social.
As dori sa stiu daca se poate face acum majorarea capitalului social cu valoarea evaluata de catre un evaluator acreditat a terenului sau nu.
Multumesc pt raspuns!
Raspunsul este NU.

Majorarea capitalului social se poate face prin aporturi care sunt proprietatea asociatilor.
Art. 210 si urmatoarele din Legea 31/1990 reglementeaza majorarea capiatlului social