Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț fără acord, fără minori, după separare ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț fără acord, fără minori, după separare mai lungă de doi ani: cum îl pot obține și de ce documente am nevoie?

Buna ziua! Cat costa un divt fara acord cu minori , avand ca motiv separarea de mai mult de 2 ani eu traind in strainatate. Si ce documente am nevoie pentru a demonstra ca traiesc in strainatate de mai multi ani. Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Dacă alegeți să divorțați pentru separație în fapt va trebui să dovediți doar această transformare în succesiune temporală a situației factuale învederate, prin înscrisurile menționate de colega mea și eventual printr-un martor!
Dacă dovediți că aveți domiciliul în străinătate, nici măcar nu trebuie să vă prezentați, vă reprezintă avocatul!
Taxa de timbru pentru divorț pe motiv de separare se cifrează la 100 lei, onorariul îl negociați cu avocatul!