Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cu 3 copii,6 ani mai devreme in pensie ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cu 3 copii,6 ani mai devreme in pensie ?

In oct.,anul acesta,2019, împlinesc 60 de ani.Am crescut 3 copii, am vechime în muncă aproximativ 30 de ani.Oare trebuie să aștept data de 2021.mai. până la vârsta limită de pensionare ca să am o pensie cât de cât decentă,dacă lucrez într-o firmă de retail multinațională și în prezent ?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri
Legea nouă a pensiilor intră în vigoare începând cu SEPTEMBRIE-2021.
Art. 182 din Legea 127/2019

(1) Prezenta lege intră în vigoare la data de 1 septembrie 2021, cu excepția:
a) art. 86 alin. (2) lit. a), care intră în vigoare la data de 1 septembrie 2019;

b) art. 86 alin. (2) lit. b), care intră în vigoare la data de 1 septembrie 2020;

c) art. 139, art. 145, art. 148 alin. (2), art. 157 alin. (2) și (5) și art. 183 alin. (1), care intră în vigoare la 3 zile de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial al României, Partea I.