Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea pensiilor

Buna ziua, ma puteti ajuta cu o informatie? Legea pensiilor pentru femeile cu 3 copii intra in vigoare de anul acesta sau anul viitor? Multumesc
Intra in vigoare de la 01.09.2021.

Art. 182 din Legea 127/2019
(1) Prezenta lege intră în vigoare la data de 1 septembrie 2021, cu excepția:
a) art. 86 alin. (2) lit. a), care intră în vigoare la data de 1 septembrie 2019;

b) art. 86 alin. (2) lit. b), care intră în vigoare la data de 1 septembrie 2020;

c) art. 139, art. 145, art. 148 alin. (2), art. 157 alin. (2) și (5) și art. 183 alin. (1), care intră în vigoare la 3 zile de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial al României, Partea I.