Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neînțelegeri în familie: soțul îmi aduce ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neînțelegeri în familie: soțul îmi aduce acuzații nefondate și vrea să părăsesc apartamentul, deși e bun comun. Nu am cum să depun cerere de divorț pentru că n-am unde să mă duc, ce pot să fac?

Bună seara , sunt căsătorită cu soțul meu de 38 ani avem un apartament cu trei camere , trei fete casatorite si un nepot , de 7 ani sunt acuzată de soțul meu ca am aventuri cu ginerele meu cel mare , ceea ce nu este adevărat. Nu aș fi in stare sa fac așa ceva . Acum a început să îmi zică să părăsesc apartamentul pe motiv că este al lui , apartamentul este cumpărat în timpul căsătoriei. Ce pot să fac ? Eu nu am unde să mă duc , el are o moștenire in oraș. Nu pot să intentez divorț pentru că nu am unde să locuiesc . Sunt pensionată pe caz de boală si persoană cu handicap . Vă mulțumesc , o seară frumoasă !
Manuela Rășină, administrator
Implicati si copii la discutii! Spuneti-le totul, sa va sustina in fata sotului si sa-l certe pentru a-i baga mintile in cap! Daca va mai cere sa plecati din apartament, spunetii sa plece el..ca dvs nu aveti intentia de a va desparti!, si ca daca va mai jigneste o sa chemati un copil cu familia sa , sa locuiasca impreuna cu voi!! Succes!
Căutați dna în mediator. E cel mai potrivit pt a va ajuta sa rezolvați neînțelegerile in familie. Succes.
Incercati sa discutati cu fetele...chiar din 3 nu va poate ajuta niciuna ? sa va sprijine, discutand cu tatal lor ( la urma urmei este tatal lor, chiar daca si-au constituit propria familie ) eu cred ca veti gasi sprijin...poate si de la gineri, daca relatiile intre d-vs. si ei sunt bune...Succes.
Daca exista amenintari verbale si fizice inregistrati pe telefon fara sa observe si apoi cereti ordin de protectie prezentand dovezile. Daca divortati apartamentul se vinde si banii se impart sau el va despagubeste. Puteti si acum sa ii cereti sa va cumpere o garsoniera ca sa aveti unde sa va mutati. De siguranta, daca va simtiti amenintata fizic, va sfatuiesc sa va cumparati un spray cu piper si un electrosoc pe care sa le purtati tot timpul - aplicate cum trebuie neutralizeaza orice agresiune, dar risca sa si escaladeze tensiunea - dumneavoastra hotarati.
~ Conținut șters la cerere ~