Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau să depun pensia de întreținere într-un pe ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau să depun pensia de întreținere într-un pe numele minorei, nu s-o trimit lunar fostului soț. Pot obține acest lucru printr-un proces?

Pot initia un proces in urma caruia se poate stabili ca eu sa nu ii mai trimit fostului sot pensie alimentara si sa o depun intr-un cont pe numele minorei?
Manuela Rășină, administrator
nu, pt ca desi banii sunt pt minora, nu ea administreaza banii. Ce puteti face e sa cereti sa se stabileasca pensia in natura si astfel sa ii puteti da sau trimite ce are nevoie.
Care sunt detaliile ? ce varsta are copilul ?
Minora are 9 ani.Detaliile ar fi urmatoarele:eu trimit lunar banii pt minora si fostul sot foloseste banii mai mult pt el
Ce vreți dvs, nu se poate deoarece nu-i legal. Copilul mănâncă zilnic, îi trebuie haine, rechizite școlare, consumă apă curentă, curent, gaz.....
Cu ce va trăi copilul dacă nu-i dați banii azi când are nevoie de ei`??

corina25caval a scris:

Minora are 9 ani.Detaliile ar fi urmatoarele:eu trimit lunar banii pt minora si fostul sot foloseste banii mai mult pt el

Strangeti dovezi in acest sens si deschideti o actiune prin care solicitati stabilirea domiciliului minorei la dvs. deoarece tatal nu are grija de minora si foloseste banii acesteia in scopuri personale.
De ce nu trimiteti produse de care are nevoie copilul? Haine, mancare etc. Citeam pe aici ca trebuie pastrate bonurile ptr a dovedi plata alocatiei, in caz ca vi se cere asta.