Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si sa imi explicați ( eventual o comunicare,lege, etc..) in care sa reiasa dea de inseamna pensie alimentara... Fosta soție plătește pensia alimenta copilului nostru dar tot insista și imi spune ca cea ce trimite ea ca și bani ' pensie alimentara ' sunt banii copilului și ca eu nu trebuie sa ma ating de acești bani :)) Cum pot sau ce trebuie sa ai trimit 'doamnei' ca sa inteleaga ce inseamna pensie alimentara... Nu am gasit nimic pe net :( Va multumesc!
Buna ziua,
Valoarea pensiei de intretinere (asa se numeste ea legal) si modul de utilizare sunt reglementate de Codul Civil articolele 499, 529 si 501 si 502
Primele doua stabilesc obligatia si intinderea, ultimele cine ADMINISTREAZA bunurile si cum.
Eventual invocati si prevederile art. 174 asa cum sunt ele invocate in art. 501 si 502 C.Civ.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
sunt banii copilului, bani pt el, dar dvs ii administrati. Ii puneti peste contributia dvs si din ei platiti ce aveti de platit pt copil, mancare, rechizite, imbracaminte.
Nu aveti de ce sa o faceti sa inteleaga ceva.. sa se informeze ea, cat se informeaza, trebuie sa plateasca cat s-a stabilit.
Pensia nu reprezinta banii copilului de buzunar, asta e cla.. nu sunt bani cu care se duce copilul la film. Dvs ii dati banii de film, daca va ramane o suma pt asta. Pana la film, are niste necesitati.. sa manance, sa se imbrace, sa aiba curent in casa, sa isi ia un caiet..