Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie Alimentară
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie Alimentară

Buna ziua,
Copilul meu este major si se afla inca in liceu.
El mai poate beneficia de pensie alimentară din partea tatălui ,daca in hotararea de divorț din 2004 , tatăl a fost obligat să plătească pensie doar până la majoratul copilului?
Multumesc!
Buna ziua,
DA, dar daca tatal nu intelege sa se comporte civilizat si sa-i plateasca el de buna voie pensia atunci copilul major il, cheama in judecata.
Va invoca art. 499 C.civ si 529 C.Civ.
Calitate procesuala activa are majorul.

Acesta are deplina capacitate procesuala de exercitiu.

Cata vreme subzista starea de nevoie, pensia de intretinere trebuie platita.

Nu are relevanta forma de invatamant aleasa.

Ratiunea acordarii pensiei de intretinere este data de importanta sustinerii financiare, in vederea desavarsirii pregatirii profesionale.

Instanta de judecata competenta material, general si teritorial este judecatoria in a carei raza teritoriala domicilieaza reclamantul, ori paratul, legiuitorul instituind o competenta teritoriala alternativa, pentru litigiile in materie de pensie de intretinere.

Hotararea este executorie de drept.

O zi frumoasa!