Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mă pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mă pot pensiona?

Buna ziua am o vechime de 39 ani in munca și 7 ani gr.1 și 7ani gr.2 am de 3ani grad accentuat de handicap în prezent din luna aprilie sunt pensionat de invaliditate gr.2 pot trece la pensia de limita de virsta și cum procedez
Veți putea trece la pensie pentru limită de vârstă, când veți împlini vârsta de pensionare.
Văd că aveți stagiul de cotizare complet, chiar câțiva ani peste stagiul complet, dar probabil nu aveți vârsta pentru a ieși la pensie.

Nu are nici o relevanță pentru ieșirea la pensie, faptul că de 3 ani sunteți încadrat într-un grad de handicap.
Dapix, utilizator
La împlinirea vârstei de 60 ani și 6 luni veți trece la limita de vârstă.