avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Scutirea de la plată a unor debite provenite din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Scutirea de la plată a unor debite provenite din pensii

A fost abrogat alineatul. 2 al articolului 10 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 125/2014 privind scutirea de la plată a unor debite provenite din pensii și procedura de efectuare a restituirilor, aprobate prin Ordinul ministrului muncii, familiei, protecției sociale și persoanelor vârstnice și al ministrului finanțelor publice nr. 2.073/1.623/2014, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 878 din 3 decembrie 20142.073/1.623/2014,.
(Text abrogat art. 10(2): Pentru sumele plătite necuvenit corespunzătoare perioadei de după data de 1 octombrie 2014 se emite decizie de recuperare a acestor sume. )
Abrogarea s-a facut prin Ordinul comun MMJS/ MFP nr. 901/2460/2019 publicat in M,Of nr. 574 din 12.07.2019.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Se anuleaza toate deciziile emise dupa data de 01 octombrie 2014 sau nu se mai emit astfel de decizii de recuperare dupa data publicarii noului Ordin comun MMJS/ MFP nr. 901/2460/2019?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: giocont , utilizator 12:55, 23 Septembrie 2019
Raspuns primit de la CNPP: nu se mai recupereaza sumele incepand cu 12.07.2019, data publicarii Ordinului 901/2460/2019. Sumele recuperate de Fisc dupa 12.07.2019 se restituie in baza decizii de incetare a recuperarii debitelor. Sumele recuperate pana la 12.07.2019, raman platite in contul debitelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas calculata gresit. returnare suma petcumihai23 petcumihai23 Buna ziua, astazi am primit o decizie cum ca pe o anumita perioada pensia de urmas pe care am primit-o eu si sora mea a fost calculata gresit si ca trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Titlu executoriu pentru recuperarea sumelor incasate necuvenit cu titlu de prestatii de asigurari sociale giocont giocont Va prezint urmatoarea situatie: - Casa de Pensii Judeteana a emis o Decizie pentru recuperarea sumelor incasate necuvenit cu titlu de prestatii de asigurari ... (vezi toată discuția)
Pensie calculata gresit Mariana_aa Mariana_aa Bună seara! Vecina mea a primit pensia calculata gresit de catre casa de pensii. Problema este ca a fost chemata pentru a se intelege cu casa de pensii si sa ... (vezi toată discuția)