Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este legal amplasarea, tomberoanelor la 6-7 metrii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este legal amplasarea, tomberoanelor la 6-7 metrii de geamul casei pe timpul Deratizarii?

Buna ziua,

An de an se face vara deratizare generala la bloc, se inchid pubelele de pe scari si se scot tomberoane chiar la intrarea in scara, la 6-7 metrii de geamul nostru (locuim la parter)

Am rugat presedintele si adminstratorul de cativa ani sa gasim o solutie alternativa, deoarece vara este crunt sa stai cu 2 tomberoane langa geam, ce put ingrozitor, se face si mizeerie deoarece se arunca si pe langa si este o imagine de ansamblu dezolanta!!

Ce se poate face ?? Multumesc
whiteHat2050, utilizator
Dureaza intre 2 - 4 saptamani aceasta deratizare, nu este vorba de cateva zile .....
Notificati asociatia de proprietari/ administratorul/ presedintele in scris, cu nr. de inregistrare/ data si cereti solutionarea situatiei. Mentionati ca in caz contrar veti sesiza DJSP si DJSV in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Posibil ca asociatia sa primeasca amenda contraventionala pe care presedintele/ administratorul sa doreasca a o imparti la toti locatarii. Mentionati in notificarea catre asociatie/ administrator ca dvs. nu veti fi de acord sa platiti cota parte din amenda contraventionala.