Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nesemnarea unui stat de plata sau a unui document ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nesemnarea unui stat de plata sau a unui document oficial

Buna ziua
As dori sa va intreb daca este legal ca angajatorul sa nu prezinte un stat de plata sau un document oficial in vedera ridicari salariului , precizez ca este vorba de o firma tip SRL particulara , totodata angajatorul refuza eliberarea unui fluturas de salariu in vederea vizionari retinerilor avute .,
Totodata precizez ca salariu il ridicam numai prin virament bancar .
Va multumesc pentru timpul acordat !
1. " Nu există o prevedere expresă în lege privind obligativitatea eliberării fluturaşului de salariu de către angajator. Acesta este mai degrabă un document ce vine în sprijinul angajatului, pentru a vedea şi înţelege exact de ce a primit suma de bani în cauză, cât reprezintă contribuţii şi impozite colectate de stat, alte reţineri operate etc..

Pe scurt, fluturaşul de salariu nu este obligatoriu, dar este foarte util pentru angajatul care va înţelege mai bine veniturile sale, contribuind de asemenea la transparenţa datelor şi buna comunicare angajator-salariat."
[ link extern ] /

2. Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptătit.

Nesemnarea statelor deplata de catre salariat poate "insemna" si neplata salariului.
Va multumesc pentru raspunsul oferit , dar daca angajatorul plateste prin virament bancar cum face dovada platii salariului ?
Cu ordinul de plata ...
va multumesc mult