Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Are fostul angajator obligatia sa imi elibereze ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Are fostul angajator obligatia sa imi elibereze ultimul fluturas de salariu?

Este legal daca mi l-a trimis doar in varianta electronica protejat de o parola pe care nu o cunosc?
" Nu există o prevedere expresă în lege privind obligativitatea eliberării fluturaşului de salariu de către angajator. Acesta este mai degrabă un document ce vine în sprijinul angajatului, pentru a vedea şi înţelege exact de ce a primit suma de bani în cauză, cât reprezintă contribuţii şi impozite colectate de stat, alte reţineri operate etc..

Pe scurt, fluturaşul de salariu nu este obligatoriu, dar este foarte util pentru angajatul care va înţelege mai bine veniturile sale, contribuind de asemenea la transparenţa datelor şi buna comunicare angajator-salariat."
[ link extern ] /
Poate sa nu va dea fluturas de salar dar: primiti salariul pe card sau in mana, daca ii primiti in mana trebuia sa va puna sa semnati pentru ei si daca ceva nu vi se parea in regula trebuia sa discutati atunci cu el.