Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reclamație ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reclamație ITM

Buna ziua, a si avea o intrebare către dumneavoastră in ideea de a ma îndrumă cum sa procedez. Momentan lucrez la o firmă in care am sesizat mai multe inereguli. Una dintre ele este aceea ca eu nu am făcută protecția muncii pe luna noiembrie, în contractul meu individual de munca nu imi sunt trecute studiile superioare, timp de un an de zile am primit decat pe luna august fluturaș iar acel fluturaș nu este clar si mult mai multe inereguli. Va multumesc anticipat !
Puteti sesiza ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
Sau direct aici pe portalul de sesizari
[ link extern ]
In contractul de munca nu se trec studiile ...

" Nu există o prevedere expresă în lege privind obligativitatea eliberării fluturaşului de salariu de către angajator. Acesta este mai degrabă un document ce vine în sprijinul angajatului, pentru a vedea şi înţelege exact de ce a primit suma de bani în cauză, cât reprezintă contribuţii şi impozite colectate de stat, alte reţineri operate etc..

Pe scurt, fluturaşul de salariu nu este obligatoriu, dar este foarte util pentru angajatul care va înţelege mai bine veniturile sale, contribuind de asemenea la transparenţa datelor şi buna comunicare angajator-salariat."
[ link extern ] /