avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestare amenda contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestare amenda contraventionala

Buna ziua, astazi am parcat de la ora 9 dimineata la 3 PM si am gasit in parbriz o comunicare de la politia locala a sectorului 1 prin care sunt chemata pentru a mi se intocmi un proces verbal pentru parcare neregulamentara pe trotuar. Am fost la ei, am semnat procesul verbal, am plecat cu el. Vreau sa il contest deoarece a fost intocmit de un politist local, eu gasind pe net decizia 11/2017 care spune ca doar cei rutieri au voie sa aplice amenda. E vreo sansa sa mi se acorde castig de cauza daca ma intemeiez pe art. 109 OUG 195/2002, art. 177 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002, decizia 11/2017 si art 15 alin. 1 OG 2/2001? Mentionez ca as vrea sa scriu in plangere si despre circumstantele personale (sunt studenta, beneficiez de bursa sociala, deci cu atat mai mult nu am venituri cat sa platesc o amenda de 290 de lei - 580 de lei intreaga - )
Ultima modificare: Marți, 16 Iulie 2019
Alexandra Elena, utilizator
Aveti 15 zile de la comunicarea pv sa depuneti contestatie la judecatoria sector 1 si se timbreaza cu 20 ron.
In functie de ce scrie in acel pv, circumstante, legi contradictorii etc, puteti solicita anulare sau convertire in avertisment.
Alexandra Elena a scris:
Am fost la ei, am semnat procesul verbal, am plecat cu el. Vreau sa il contest deoarece a fost intocmit de un politist local, eu gasind pe net decizia 11/2017 care spune ca doar cei rutieri au voie sa aplice amenda.

Nu ați înțeles bine decizia ÎCCJ. Polițiștii locali nu au dreptul să amendeze neprezentarea la sediul lor în urma invitațiilor lăsate în parbriz, pentru a comunica datele șoferului.
Altfel, au competența să amendeze parcarea în locuri interzise, cu condiția să surprindă șoferul în fapt. Dacă nu v-ați fi dus să le spuneți datele nu vă puteau face PV de contravenție.

Puteți contesta pentru că accesul la justiție este neîngrădit, însă nu aveți temei legal. Prin comunicarea datelor dvs. ați admis că ați parcat în loc nepermis.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare parcare neregulamentare in parbriz CiobyJr CiobyJr Buna ziua, Tocmai ce am primit un premiu de parcare neregulamentare in parbriz in care scrie ca la data de xxx la ora xxx autoturismul cu numarul de ... (vezi toată discuția)
Politia locala imi cere datele conducatorului auto pt amenda mihai1985d mihai1985d Buna ziua, Am gasit azi in parbriz, o \"instiintare\" din partea Politiei locale Sect 4, in care mi se cere sa furnizez datele soferului. Stiu ca a aparut ... (vezi toată discuția)
Are voie polițistul local să dea amenzi din oug 195/02? Ionut 1992 Ionut 1992 Va salut, am fost sanctionat de catre un politist local , pentru stationare asa zisa interzisa, Sanctiunea aplicata a fost de 4 puncte amenda (580 lei ) si 3 ... (vezi toată discuția)