avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua!Doresc sa fac o succesiune in urma mortii tatalui meu.As dori, va rog mult, sa ma ajutati cu cateva informatii.Est obligatoriu ca succesiunea sa se faca in localitatea unde a locuit tatal meu sau o pot face oriunde? Şi o alta intrebar va rog mult.......Pe langa apartamentul unde a locuit tatal meu, el mai detine 600 mp intr-0 alta localitate.Pe acesti 600 mp nu s-a facut niciodata succesiunea, insa el a platit impozitul si el figureaza in registrul agricol cu ROL pe acesti 600 mp. Intrebarea mea este.......Ca sa-i bag si pe acesti 600 mp in succesiunea pe care o fac la apartament mai imi trebuie altceva in afara certificatului fiscal,adeverinta ca este inregistrat in registrul agricol cu acesti 600 mp?Multumesc mult de ajutor.
1. Dezbaterea succesiunii se face in circumscriptia judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu. Da, este obligatoriu.
2. Trebuie actul de proprietate pentru terenul respectiv. Certificatul de atestare fiscala si adeverinta nu sunt suficiente.
Am inteles si va multumesc.Ideea este ca tatal meu a locuit in orasul Baicoi, judetul Prahova.Judecatoria este la Campina.Pot face succesiunea la un notar din Campina sau trebuie obligatoriu la un notar din Baicoi?Si va rog mult sa imi spuneti cum as putea dobandi actul de proprietate pe acei 600 mp ?Multumesc din suflet!
La Baicoi.
Care este provenienta terenului?


Andreea 20000 a scris:

Am inteles si va multumesc.Ideea este ca tatal meu a locuit in orasul Baicoi, judetul Prahova.Judecatoria este la Campina.Pot face succesiunea la un notar din Campina sau trebuie obligatoriu la un notar din Baicoi?Si va rog mult sa imi spuneti cum as putea dobandi actul de proprietate pe acei 600 mp ?Multumesc din suflet!



Buna ziua, Daca exista notar in Baicoi, faceti succesiunea la notarul din Baicoi.
Actul de proprietate pentru cei 600 mp ar trebui sa il gasiti printre actele tatalui.
Mergeti la notar si o sa va spuna exact ce acte va trebuie, daca nu gasiti actul de proprietate pentru terenul respectiv.
Terenul este la Cosminele.

raluk0207 a scris:

La Baicoi.
Care este provenienta terenului?

Alte discuții în legătură

Succesiune partiala nicolae80 nicolae80 Buna ziua, As avea si eu urmatoarea solicitare pentru persoanele care ma pot ajuta: Bunicii mei paterni, decedati in urma cu cativa ani, au posedat cateva ... (vezi toată discuția)
Cum devin proprietar pe terenul unde am casa amplasata? sinad sinad Buna ziua! Vin la dvs. cu o mare rugaminte si daca se poate sa imi raspundeti. Eu si fratele meu suntem mostenitori ai tatalui meu care a murit in urma cu ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire catyc_cris catyc_cris Parintii mei au decedat, tata in anul 2005 si mama in anul 2019. Tata are 4 surori in viata., iar noi suntem 4 frati. Noi am locuit impreuna cu bunicii, ... (vezi toată discuția)