Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rascumparare debit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rascumparare debit

Buna ziua,
Sunt in situatia de garant pentru un SRL (contract de fidejusiune) care nu a putut sa-si mai onoreze datoria catre o banca.
Banca a vandut creanta care a fost preluata de catre o firma de recuperare creante.
Firma imi ofera posibilitatea de a-mi rascumpara creanta pentru o suma mult mai mica decat a reprezentat creditul (circa 11%).
Exista vreo capcana in aceasta situatie?
Multumesc anticipat
PerpetuumMobile, utilizator
O fi prescrisă și vor să "smulgă" o recunoaștere de datorie!
Multumesc de raspuns. Procedura de executare silita este in desfasurare deja, contestatia la executare fiind respinsa. Nu sunt expert, dar nu cred ca mai au nevoie de recunoastere a datoriei in situatia asta, nu?
PerpetuumMobile, utilizator