avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie invaliditate grad 3
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie invaliditate grad 3

Bina seara!Am fost operata la cap in luna ianuarie.In urma rezultatelor de la comisii am fost pensionata cu handicap grad 3. Am depus toate actele la casa de pensii din care a rezultat un stagiu de cotizare in conditii normale de munca de 24 de ani si 21 de zile. Azi am primit decizia si surpriza.Pensie de asigurari sociale: 460 lei.La aceasta pensie de invaliditate nu conteaza si vechimea,oare aceasta suma este corecta?Sau poate fi si greseala?Unde pot cere lamuriri? Multumesc?
Cel mai recent răspuns: cotimanis , utilizator 13:03, 27 Iulie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista pensie de handicap.
Sunteti pensionara de invaliditate gradul III.
In mod normal pensia este calculata corect.
Veti primi indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 640 lei, care din septembrie va fi 704 lei.

Multumesc frumos!
Carp Mircea a scris:

Nu exista pensie de handicap.
Sunteti pensionara de invaliditate gradul III.
In mod normal pensia este calculata corect.
Veti primi indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 640 lei, care din septembrie va fi 704 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata - caz de dizabilitate - handicap preexistent tarabuzan tarabuzan Bun gasit. Sunt nascut in decembrie 1976, angajat din mai 2006, fara intreruperi, cu salariu minim pe economie. Am o dizabilitate – grad 2, accentuat, din ... (vezi toată discuția)
Pensionare cu 4 ore. netsky netsky Buna ziua!Sufar de schizofrenie.Am certificat de handicap grad accentuat.Lucrez de 9 ani intr un magazin.Ma simt din ce in ce mai rau.Nu mai rezist 8 ore.As ... (vezi toată discuția)