avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este procedura de urmat în cazul unui contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este procedura de urmat în cazul unui contract ,care nu a fost respectat? Cum îmi recuperez banii plătiți pentru o lucrare pe care nu am mai primit-o, și implicit nici banii pe care i-am dat..

In luna iunie a acestui an, datorită faptului că eram în criză de timp, am comandat pe siteul lucrări de licență.net,o lucrare de licență contra sumei de 850 lei.
Am primit contract, factura proforma, toate bune până acum.
De menționat că în contract este stipulat expres că lucrarea trebuia să fie gata până pe 28 iunie.Insa ei, până la această dată nu au realizat nici o lucrare.
Bineînțeles că i-am sunat și le-am spus că eu mi-am onorat obligațiile, adică am achitat integral lucrarea însă ei, nu.
După această dată, această lucrare nu îmi mai era de folos.
I-am sunat, am avut discuții și pe email, . urmând să mi deturneze banii platiti pentru un lucru de care nu am beneficiat, pe card.Au zis că da, sigur, vă returnăm suma.. Însă nici până la această dată nu mi-au returnat nici un leu, după zeci de emailuri, telefoane date la ei.
Ce mă sfătuiți să fac pe mai departe? Unde pot face sesizarea de înșelăciune, se pare?!
Că asta este...
Vă mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Ela Popa , utilizator 19:34, 24 Iulie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Neindeplinirea obligatiilor contractuale de catre una dintre parti ce are ca urmare producerea unui prejudiciu cocontractantului nu implica savarsirea infractiunii de inselaciune in lipsa unei activitati de inducere in eroare prin prezentarea denaturata a realitatii la momentul incheierii contractului.
Asa cum prezentati situatia de fapt, pare un litigiu civil.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iulie 2019
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exact, este clar un litigiu civil, somați-i prin avocat să vă restituie suma!
Dacă nu produce somația efecte, solicitați în instanță rezoluțiunea contractului și daune interese!
Vă mulțumesc pentru răspuns!
Cu stimă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere penala pentru inselaciune sau somatie de plata ovidiugoga ovidiugoga Buna, am si eu o problema cu o firma de masini din Bucuresti.In 29 ianuarie in baza unei oferte si facturi proforme am trimis in contul acelei firme 5000 de ... (vezi toată discuția)
Plangere penala pentru inselaciune AnaMarie AnaMarie Buna ziua, Am intrat pe un site si am dat comanda sa mi se redacteze o lucrare de licenta la pretul de 400 ron. Am depus 100 Ron drept avans si am primit ... (vezi toată discuția)
Am cumparat un telefon furat Nicu_ro Nicu_ro Mi-am propus sa achizitionez un telefon marca Blackberry si dand o cautare pe google am gasit telefoane noi la un pret acceptabil pe un site specializat de ... (vezi toată discuția)