Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... M-am înțeles cu un zidar să-mi renoveze garsoniera ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

M-am înțeles cu un zidar să-mi renoveze garsoniera și i-am dat 5.800 de lei, dar după 10 zile a plecat iar acum neagă că l-am plătit. Am șanse să-mi recuperez banii?

M am inteles cu un zidar al carui numar de telefon am gasit intr un anunt ca mi renoveaza garsoniera cu 11300 ron. Am facut un contract de mana pe care el a pus o stampila a firmei. In decurs de 10 zile mi a cerut 5800 lei dupa care mi a spus ca are un deces in familie. Si a luat sculele si mi a zis ca se intoarce la lucru dupa 5 zile. La 5 zile l am sunat si mi a zis ca imi aduce cheia de la garsoniera ca nu mai vine la lucru. M am dus la politie si am depus plangere intrucat mesterul nu mi a lucrat in casa nici macar pentru 2000 Ron fapt confirmat de zidarul care a cenit dupa el si a cazut xa garsoniera e golita dar nu s facuti nici pereti nici gresie faianta. Lucrarile pe care le a executat sunt urmatoarele: a scos gresie faianta din baie, a scos parchet, a turnat sapa intr o camera si a dat cu un rand de glet peste lavabila cea ce este incorect si oricum trebuie dat jos si refacut ( asta mi a spus zidarul care a venit dupa el ). Mentionez ca am 2 martori cum ca i am dat 5800 lei. Politia mi a spus ca ei nu sunt in masura sa evalueze ce mi a lucrat si din aceasta cauza m am gandit sa i cer la zidarul pe care l am angajat ulterior sa scrie o declaratie cu ce a gasit in garsoniera. Mentionez ca cel care m a inselat neaga ca i am dat bani. Va rog sa mi spuneti ce pot sa fac. Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Solicitati ajutorul unui avocat caruia sa-i aratati actele detinute si va trebui sa va adresati instantei cu plangere in civil.
Solicitati si acea declaratie a noului zugrav.
Plângere în civil nu există, însă puteți începe printr-o somație prin avocat!
Apoi puteți continua fie printr-o acțiune în răspundere civilă delictuală, fie printr-o cerere de reziliere cu repunerea părților în situația anterioară.
Pe contract sunt trecute datele de identificare ale firmei, adresa, CUI, etc? Este PFA?
Marea problema este ca i-ati dat o suma de bani fara niciun act scris.Daca zidarul nu recunoaste in civil nu puteti face dovada platii sumei avansate cu martori ci numai cu un inscris.Si dupa comportamentul sau , zidarul stia foarte bine lucrul asta.
Initiatorul spune ca a facut contract de mana.

Florin Cornea a scris:

Marea problema este ca i-ati dat o suma de bani fara niciun act scris.Daca zidarul nu recunoaste in civil nu puteti face dovada platii sumei avansate cu martori ci numai cu un inscris.Si dupa comportamentul sau , zidarul stia foarte bine lucrul asta.