Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intrare în apartament situat la parter blocată de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intrare în apartament situat la parter blocată de bicicletele și cărucioarele vecinilor

Buna ziua, am o situatie pe cat de amuzanta...pe atat de deranjanta. Locuiesc la parterul unui bloc si de cateva luni de zile am neplacerea sa gasesc biciclete, carucioare pentru copii, carucioare de cumparaturi si alte mijloace de transport puse in fata usi apartamentului meu , unele chiar legate cu lant de caloriferul alaturat usi mele .... Incep sa ma satur de mutatul bicicletelor, carucioarelor etc de fiecare data cand vreau sa intru in apartamentul meu. ( Odata sa intamplat sa nu pot iesi din apartament din cauza unei biciclete legate cu lant de calorife, stiu suna amuzant dar credeti-ma este enervant ) Intrebarea mea este ce masuri pot lua? asociatia nu ma baga in seama ...vecini nici atat ca ei au vechime in bloc cica si eu find mai tanar si proaspat mutat din punctul lor de vedere trebuie sa ma acomodez ca asai la bloc . Exista vreo suprafata din casa scarii care este aferent apartamentului meu ? sau totul este comun drept urmare fiecare isi poate pune absolut orice in fata usi mele fara sa pot face nimic. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Este totul la comun... cota indiviza perpetua si fortata!
Dar, puteti pune fie un afis la intrare in bloc prin care sa-i avertizati ca va deranjeaza si va obstructioneaza accesul in si din apartament, fie cate un biletel pe fiecare obiect in parte prin care le puneti in vedere sa-si mute obiectele de acolo deoarece va deranjeaza.
Sa stiti ca totusi are efect!
Buna ziua,
Va puteti adresa Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta din localitatea dvs., vor primi un avertisment in prima faza si apoi amenzi pentru blocarea cai de evacuare in caz de incendiu....
Mai aveti si Art. 66 din legea 196/2018
ART. 66
(1) Administratorul are, in principal, urmatoarele atributii:
p) asigura, prin controale periodice, respectarea normelor generale de aparare impotriva incendiilor la utilizarea partilor comune, functionalitatea permanenta, la gabaritele proiectate, a cailor de evacuare in caz de incendiu si a celor de acces, interventie si salvare si comunica de urgenta presedintelui asociatiei de proprietari/comitetului executiv neregulile identificate;
Mergeti la ISU in prima faza
Ionut.ion, utilizator
La intrarea in scara blocului ar trebui sa se regaseasca un spatiu comun - camera/ incinta/ spalatorie, etc., al tuturor locatarilor din condominiu in care se pot "parca" carucioare, biciclete, etc. In blocul dvs. nu exista sau este ocupat abuziv de cineva ?!
Partea unde depoziteaza diferite bunuri vecinii dv reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 proprietarilor le este interzis sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
legal,asociatia de proprietari prin reprezentant legal are obligatia prin regulamentul de ordine interioara sa impuna reguli priovitor la utilizarea partii comune
Pentru solutionare,sesizati oficial presedintele de asociatie care daca isi respecta functia si pe membrii proprietari,daca cunoaste obligatiile care ii revin,poate dispune masurile necesare respectarii dispozitiilor L nr 196/2018
Nu exista nici un spatiu de depozitare la parter. La etajul 4 exista uscatorie. Atat

POPA GHEORGHE a scris:

La intrarea in scara blocului ar trebui sa se regaseasca un spatiu comun - camera/ incinta/ spalatorie, etc., al tuturor locatarilor din condominiu in care se pot "parca" carucioare, biciclete, etc. In blocul dvs. nu exista sau este ocupat abuziv de cineva ?!