avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data acordarii pensiei anticipate partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data acordarii pensiei anticipate partial

Ultima zi de munca 28.02.2019, Data depunerii dosarului de pensionare 3.04.2019.
Beneficiez de pensia anticipata partial, am 63 de ani neimpliniti.
”Pensiile se plătesc de la data acordării, cu excepţia pensiei anticipate şi a pensiei anticipate parţiale, care se plătesc de la data încetării calităţii de asigurat.”
Conform [ link extern ] ,
1. Va rog spuneti-mi de la ce data ar trebui acordata pensia in cazul meu?
Am primit prima pensie calculata de la data depunerii dosarului, adica 3.04,2019.
2. Daca ar trebui sa primesc pensia de la 1.03.109 cum trebuie sa procedez va rog?
Ultima modificare: Marți, 30 Iulie 2019
ionplesa, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:24, 30 Iulie 2019
Pensia anticipată parțială se cuvine de la data îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege, se acordă de la data înregistrării cererii şi se plăteşte de la data încetării calităţii de asigurat, după caz. (vezi art. 118 alin. (11) lit.c), (12) și art. 105 alin. (2) din lege).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data puneri in plata a pensiei anticipate partiale vanatorul vanatorul Buna ziua, Va rog sa-mi rasundeti care este data de punere in plata a unei pensii anticipate partiale, data emiterii deciziei de pensionare sau data ... (vezi toată discuția)
La pensie doru196 doru196 BUNA ZIUA DACA DEPUN DOSARUL PT PENSIE ANTICIPATA PARTIAL SI PANA LA VENIREA DECIZIEI LUCREZ 2LNI PENSIA O PRIMESC CU DATA DEPUNERI DOSARULUI ORI ... (vezi toată discuția)
Incetare cim -pensionare anticipata macvio53 macvio53 In data de 10.08.2013 am depus dosarul pt. pensie anticipata.In data de 08.11.2013 am primit decizia de pensionare.Am lucrat in continuare (si in prezent ... (vezi toată discuția)