Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data acordarii pensiei anticipate partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data acordarii pensiei anticipate partial

Ultima zi de munca 28.02.2019, Data depunerii dosarului de pensionare 3.04.2019.
Beneficiez de pensia anticipata partial, am 63 de ani neimpliniti.
”Pensiile se plătesc de la data acordării, cu excepţia pensiei anticipate şi a pensiei anticipate parţiale, care se plătesc de la data încetării calităţii de asigurat.”
Conform [ link extern ] ,
1. Va rog spuneti-mi de la ce data ar trebui acordata pensia in cazul meu?
Am primit prima pensie calculata de la data depunerii dosarului, adica 3.04,2019.
2. Daca ar trebui sa primesc pensia de la 1.03.109 cum trebuie sa procedez va rog?
ionplesa, utilizator
Pensia anticipată parțială se cuvine de la data îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege, se acordă de la data înregistrării cererii şi se plăteşte de la data încetării calităţii de asigurat, după caz. (vezi art. 118 alin. (11) lit.c), (12) și art. 105 alin. (2) din lege).