Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

apel

Buna ziua,
Pe rolul instantei x sunt doua contestatii impotriva deciziei comisiei de Insolvenţa a persoanei fizice. Amandoua contestatii sunte respinse de instanta. Discutam de doua procese diferite dar cu acelasi complet de judecata.
O sentinta este investita definitiva si irevocabila.
Cealalta sentinta este atacata cu apel depus in termen.

Ce se intampla daca se admite apelul, cu prima sentinta ???
Păi dacă una este investită cu formula executorie înseamnă că a devenit definitivă în apel.
Din ce ați scris se înțelege că aceasta ar fi prima.
Admiterea apelului conduce la rejudecarea fondului cu una din soluțiile posibile de admitere sau respingere a cererii inițiale.
În caz de admitere a apelului, instanța poate anula ori, după caz, schimba în tot sau în parte hotărârea apelată.
Mai există și varianta trimiterii spre rejudecare sau rejudecarea direct in apel pentru vicii de procedură.

Din ce punct de vedere doriți să știi ce se intampla daca se admite apelul uneia dintre hotărâri?
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Buna ziua.

Apel s-a facut doar la o sentinta. (un dosar din doua). Nu a fost supusa apelului cea investita. S-a dat sentinta , au trecut cele 7 zile pentru apel, a fost investita.

Multumesc !
familistu, utilizator
Da, și aceasta este o modalitate de rămânere definitiva a hotărârii de fond.
Prin neapelare.