Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rejudecare dupa contestatie in anulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rejudecare dupa contestatie in anulare

Buna ziua

Va rog un sfat cu privire la modul in care se va rejudeca dosarul dupa admiterea contestatiei in anulare...
Contestatia in anulare a fost admisa (317 si 318 Cpp). Pana la pronuntarea deciziei pe care am atacat-o cu Contestatie nu am fost legal citata, nu m-am prezentat niciodata si nu am putut sa spun nimic in aparare.
In acest caz pot cere la primul termen de rejudecare modificarea si completarea cererii de chemare in judecata?
In cursul judecarii contestatiei in anulare am facut dovada cu inscris oficial ca cererea de chemare in judecata a fost falsificata ...
In mod normal, la rejudecare vreau sa am si eu dreptul sa modific si sa completez cererea formulata de altcineva in numele meu....
Cum va decurge rejudecarea? Pot sa administrez probe?
Apreciez in mod deosebit sfatul si opinia dvs....
Rejudecarea, inseamna judecarea cererii dvs. de la inceput, si va puteti modifica sau completa cererea, puteti propune probe...etc.(art.125 si urm. C.pr.civ.)
Dacă motivele invocate sunt temeinice, instanţa va hotărî admiterea contestaţiei. Această soluţie are ca efect retractarea (anularea) hotărârii atacate şi reluarea procedurii de judecată în vederea înlocuirii hotărârii retractate cu o nouă hotărâre, neviciată.
Nelegala citare reprezinta una din conditiile de exercitare a contestatiei in anulare, ca si cale extraordinara de atac, cea obisnuita.

Fiind o cale de atac de retractare (nu de reformare, cum e , spre exemplu , apelul - cale ordinara de atac), aceasta e de competenta instantei de judecata care a pronuntat hotararea atacata pe motive de nelegalitate si netemeinicie .

Daca se constata o viciere a producedurii de citare ,va fi pronuntata o decizie , in conformitate cu dispozitiile normative.
Stoica Ioana a scris:

Nelegala citare reprezinta una din conditiile de exercitare a contestatiei in anulare, ca si cale extraordinara de atac, cea obisnuita.

Fiind o cale de atac de retractare (nu de reformare, cum e , spre exemplu , apelul - cale ordinara de atac), aceasta e de competenta instantei de judecata care a pronuntat hotararea atacata pe motive de nelegalitate si netemeinicie .

Daca se constata o viciere a producedurii de citare ,va fi pronuntata o decizie , in conformitate cu dispozitiile normative.

Am formulat contestatie in anulare impotriva deciziei (D) si sentintei (S) pronuntate in acelasi dosar. Amandoua le-am introdus la instanta de recurs.
Contestatia in anulare impotriva deciziei a fost respinsa iar contestatia in anulare impotriva sentintei a fost trimisa instantei de fond pentru solutionare.
Acuma...ce se judeca la instanta de fond?
Se va pronunta decizie? Poate fi atacata? Cum?
Ce se va intampla cu decizia D data in recurs care a fost mentinuta ca urmare a respingerii contestatiei in anulare?
Daca va fi modificata(?!) (nu stiu care este cuvantul potrivit aici) sentinta S, va trebui apoi modificata (?!) si decizia D? Cum?
Va rog mult cateva detalii aici...multumesc anticipat pentru bunavointa...
Decizia pronuntata in etapa contestatie in anulare e supusa , dupa caz, apelului sau recursului .

In speta intalnim aceleasi cai de atac cu care putea fi desfiintata, modificata hotararea judecatoreasca.
Sentinta solutioneaza cauza in fond.Asa incat e firesc ca si contestatia in anulare sa fie solutionata de catre aceasta instanta , a primului grad de jurisdictie.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat