Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere cheltuieli de personal cu 15.5 %
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere cheltuieli de personal cu 15.5 %

Buna ziua
Pentru drepturile salariale restante se calculeaza diminuare de salar cu 15.5 % pentru luna noiembrie?
Fiti un pic mai clara, va rog.
Probabil ca va referiti la aplicarea prevederilor Legii nr.329/2009 , privind reducerea cheltuielilor de personal din sectorul bugetar .
Conform acestei legi , reducerea este in medie 15.5% . Angajatorul de comun acord cu sindicatul reprezentativ si acordul salariatului poate sa ia diverse masuri pentru realizarea acestei reduceri ( acordarea de zile libere neplatite , suspendarea platii unor sporuri pentru lunile noiembrie si decembrie , reducerea programului,etc.) .
Platile restante pentru lunile anterioare sunt cu totul altceva , ele se pot acorda .