Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... solicitare copii documente asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

solicitare copii documente asociatie de proprietari

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca pot cere copii de pe unele facturi din asociatia de proprietari din 2013,2014 sau 2016, avand in vedere ca eu m-am muntat in acel bloc in anul 2016. Avand in vedere ca am descoperit ca d-na administrator are o condamnare pt delapidare cu suspendare, am unele suspiciuni.
Multumesc,
Orice propietar sau copropietar are dreptul sa ceara copii dupa orice document al Asociatiei, platind contravaloarea copiilor xerox.
Daca v-ati mutat in condominiu in 2016,care este justificarea pentru analiza documente asociatie din care nu faceati parte?
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii au dreptul sa solicite copii ale documentelor asociatiei de proprietari
Daca dna are o condamnare la activ, nu are voie sa lucreze ca admin condominii. Oricum, dupa 28 sept. va trebui sa prezinte noul atestat. Pentru obtinerea lui, va trebui sa prezinte cazierul judiciar si fiscal.
Am sesizat primaria si i-a fost anulat atestatul.
Cand i-a fost anulat atestatul?