avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot reconstitui acte de proprietate pentru cladire ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot reconstitui acte de proprietate pentru cladire si terenul parintilor decedati

Buna ziua
Suntem doi mostenitoti pentru o cladire si un teren , mostenire de la parinti, pentru care nu avem acte. Mentionez faptul ca a fost platit impozitul de catre parinti pe perioada vietii, iar de zece ani de catre unul din mostenitori, care se afla mai aproape de localitatea parintilor.
Am vrea sa vindem proprietatea, dar ne lovim de lipsa actelor, la primarie neexistand nici un act sau dovada a proprietatii, aceasta fiind foarte veche, din 1900.
Ce solutie ar exista?
Va multumim.
Cel mai recent răspuns: lumipop , utilizator 22:18, 6 August 2019
Buna ziua,
Daca mai aveti chitantele si rol-ul la primarie in baza caruia ati platit impozitul puteti incera o actiune in instanta de uzucapiune.
Discutati cu un avocat.
Buna ziua,
Am chitantele prin care s-a achitat impozitul, doar atat, alte acte nu am..Multumesc.
Zona in care se afla imobilul a fost cooperativizata? S-au emis titluri de proprietate?
Buna ziua,
La DITL trebuie sa existe copii de pe actele care atesta dreptul de proprietate.
Cand s-a facut reconstituirea dreptului de proprietate s-au depus acte.
Daca sunteti din zone ce nu au fost colectivizate atunci doar pe la primarii sau arhive trebuie sa va interesati.
Ce temei de drept a fost inserat in registrul agricol local?
Luati legatura cu un avocat din zona sa va sprijine.
Nu, n-a fost cooperativizata.Terenul este intravilan, pe langa locuinta, fara act de proprietate.

Alte discuții în legătură

Certificat mostenitor bassmafya17 bassmafya17 Buna ziua.am o casa batraneasca,care a fost a parintilor mei.si nu am acte deloc la ea.am doar o chitanta de mana de vanzare -cumparare pe care au facut o ... (vezi toată discuția)
Dobandire teren deliasfarlea deliasfarlea Buna ziua! Parintii au cumparat un teren (o parte intravilan si o parte extravilan) printr-o chitanta de mana cu martori in anul 1995. Vanzator era sotia ... (vezi toată discuția)
Cere pentru titlu de proprietate adriandorel_rus adriandorel_rus Buna seara, As dori sa va cer o parere in legatura cu reconstituirea dreptului de proprietate, parinti mei locuiesc la tara intr-o zona muntoasa iar azi am ... (vezi toată discuția)