Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dobandire teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dobandire teren

Buna ziua!

Parintii au cumparat un teren (o parte intravilan si o parte extravilan) printr-o chitanta de mana cu martori in anul 1995. Vanzator era sotia proprietarului decedat,iar mostenirea nu a fost dezbatuta. Contractul de vanzare nu s-a mai incheiat in forma autentica. Acest teren fost reconstituit in baza legii 91, iar pe titlul de proprietate apar din greseala inca doi mostenitori in plus, fratii celui decedat. (la randul lor, ei au primit alte terenuri, insa au fost si ei mentionati deoarece cel decedat nu figura inscris cu rol fiscal). cum pot dobandi parintii acest teren ? terenul a fost in zona cooperativizata si nu se pot obtine de la primarie anexele 1 si 2. Uzucapiune pe vechiul Cod? multumesc anticipat!
deliasfarlea, utilizator
Buna ziua,

Parintii dvs. ar trebui sa formuleze actiune in instanta pentru dobandirea terenului prin uzucapiune pe vechiul Cod.
Potrivit art. 1897 alin. 1 din Codul civil, justul titlu trebuie să fie un titlu translativ de proprietate.
Un înscris sub semnătură privată î nu poate constitui un just titlu, deoarece are drept efect numai naşterea unor obligaţii de a face, neputând transmite în mod valabil dreptul de proprietate.

Detalii: [ link extern ] .

M-am gandit si eu la varianta asta, insa nu permite articolul enuntat.