Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinere titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinere titlu de proprietate

In ce conditii poate obtine cineva titlul de proprietate? Cazul la care ma refer este urmatorul: un El casatorit cu o Ea. Casa si pamantul sunt ale familiei ei. Au locuit mai mult de 10 ani in acea casa, iar lui i s-a dat titlul de proprietate pentru casa si terenul respectiv. Care sunt normele legale prin care El a devenit proprietar acolo????
Stati sa ne intelegem: sub ce forma i s-a dat lui TP? Adica doar l-a ridicat de la primarie, sau apare pe TP ca si proprietar? Pentru ca, daca doar l-a ridicat de la primarie, nu e problema. Daca apare pe TP ca si proprietar, trebuie vazut ce si cum... Legea 18/1991 si urmatoarele, prevad ca si conditie obligatorie pentru formularea cererii de reconstituire a dreptului de proprietate si eliberarea TP, calitatea de mostenitor a solicitantului cu autorii (ori, rudenie ginere/socri nu se ia in considerare).
Poate reveniti cu amanunte...
Kyandra a scris:

Stati sa ne intelegem: sub ce forma i s-a dat lui TP? Adica doar l-a ridicat de la primarie, sau apare pe TP ca si proprietar? Pentru ca, daca doar l-a ridicat de la primarie, nu e problema. Daca apare pe TP ca si proprietar, trebuie vazut ce si cum... Legea 18/1991 si urmatoarele, prevad ca si conditie obligatorie pentru formularea cererii de reconstituire a dreptului de proprietate si eliberarea TP, calitatea de mostenitor a solicitantului cu autorii (ori, rudenie ginere/socri nu se ia in considerare).
Poate reveniti cu amanunte...

Pe titlul de proprietate el este proprietarul. Vreau sa stiu daca acest titlu a fost dat corect in conditiile in care casa si terenul apartineau familiei sotiei lui.
Nu. Calitatea de mostenitor legal apartine doar rudelor de sange, pana la un anumit grad, nu si rudelor prin alianta, care este si cazul ginerelui.
Kyandra, moderator
imi puteti spune in ce lege gasesc acest lucru? de la primarie mi s-a spus ca daca el este cel ce a platit taxele si impozitele pentru casa si teren timp de cel putin 10 ani atunci el devine proprietar.
Legea 18/1991:
Art. 13
(1) Calitatea de mostenitor se stabileste pe baza certificatului de mostenitor sau a hotararii judecatoresti definitive ori, in lipsa acestora, prin orice probe din care rezulta acceptarea mostenirii.

Art. 659-676 Cod civil, enumera clasele de mostenitori legali, precum si ordinea in care acestia vin la succesiune: [ link extern ]

Ceea ce sustine primaria, are unele asemanari cu uzucapiunea de scurta durata, ceea ce inseamna ca cel care o invoca trebuie sa fi fost de buna credinta si sa fi avut un just titlu asupra imobilului in cauza: "Uzucapiunea de 10-20 de ani se aplică atunci când posesorul posedă bunul în temeiul unui just titlu şi este de bună-credinţă. Termenul este de 10 ani atunci când adevăratul proprietar are domiciliul în circumscripţia tribunalului judeţean în care se află imobilul şi de 20 de ani, în cazul în care nu este îndeplinită această condiţie."
Potrivit art.1895, 1897 si 1899 din Codul civil, aplicabilitatea uzucapiunii de pâna la 20 de ani este conditionata de existenta unui just titlu si a bunei credinte.
Justetea titlului consta în corecta folosire a unui mod legal de dobândire a unui drept de proprietate.
Titlul just trebuie dovedita si trebuie sa provina de la alta persoana decât adevaratul proprietar si reprezinta "orice titlu translativ de proprietate, precum vinderea, schimbul etc." care nu emană de la adevăratul proprietar. Posesorul trebuie, însă, să fie de bună-credinţă în sensul de a avea convingerea că a dobândit imobilul de la adevăratul proprietar.

Insa, povestea ca ginerele a platit impozitul 10 ani nu justifica emiterea nici unui titlu de proprietate, cu atat mai mult cu cat uzucapiunea, fie ea de 10-20 de ani sau de 30 de ani se constata doar prin hotararea unei instante judecatoresti.