Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine plateste produsele expirate ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine plateste produsele expirate ?

ESte normal ca vanzatorul sa plateasca produsele expirate ? Unde pot citi despre ce spune legea ?
Nu.
Cum justifica patronul aceasta cerinta?
Este vorba de farmacii/lanturi de farmacii unde li se spune farmacistilor ca trebuie sa plateasca expiratele asa bine.
Si este vina farmacistilor ca acele firme practica adaosuri mari la vanzarea produselor si raman cu ele in stoc?
Farmacistul poate refuza aceasta retinere din salariu si, daca nu gaseste intelegere, se poate adresa autoritatilor statului ( Colegiul farmacistilor, ITM, instantei...)
Ionut.ion, utilizator
In fisa postului are mentionata si atributia de a verifica data de expirare a produselor respective?
Da