avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC 2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC 2

Buna ziua! Daca intru in CCC2 cat timp sunt deja in CCC 1, iar sotul care nu realizeaza venituri impozabile in tara (lucreaza in strainatate) nu isi poate lua cele doua luni de concediu pentru cresterea copilului, as putea beneficia de CCC fara a mi se scadea cele doua luni aferente tatalui? Care ar fi procedura pentru aceasta? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:49, 10 August 2019
In cazul in care sotul nu a realizat venituri in tara, aveti dreptul la ccc si ind aferenta, pana la varsta de 2 ani a copilului. In situatia in care cel de-al 2-lea copil se naste inainte de a implini primul 2 ani, aveti dreptul la supliment de suprapunere (depuneti dosar la primarie ptr supliment si alocatie de stat) si cu 60 de zile inainte de a implini primul copil 2 ani, depuneti dosar ptr ccc copil 2 (pentru care aveti dreptul sa stati tot pana implineste 2 ani.
Beneficiati de CCC fara a vi se scadea luna aferenta tatalui , daca acesta nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de indemnizatia CCC.

S-a depus declaratia tatalui la Primarie/AJPIS ca nu indeplineste conditiile pentru a primi indemnizatie ?
Va multumesc!
Declaratia a fost depusa. Va multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Beneficiati de CCC fara a vi se scadea luna aferenta tatalui , daca acesta nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de indemnizatia CCC.

S-a depus declaratia tatalui la Primarie/AJPIS ca nu indeplineste conditiile pentru a primi indemnizatie ?

Declaratia a fost depusa. Va multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Beneficiati de CCC fara a vi se scadea luna aferenta tatalui , daca acesta nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de indemnizatia CCC.

S-a depus declaratia tatalui la Primarie/AJPIS ca nu indeplineste conditiile pentru a primi indemnizatie ?

Alte discuții în legătură

Alocatie copil maryag maryag am 2 copii ,unul face 2 ani in ianuarie iar celalalt are abia 5 luni,primesc alocatie si indemnizatie pt primul iar pentrul al doilea primesc alocatie si ... (vezi toată discuția)
Supliment pentru primul copil utilizator86 utilizator86 Buna ziua! Anul trecut am nascut bb1. Sotul a intrat in ccc. Eu m-am angajat. Anul acesta am nascut bb2. diferenta dintre ei este de 1an si 2 luni. Acum eu am ... (vezi toată discuția)
Indemnizație pentru al doilea copil Pr_Ciprian Pr_Ciprian Bună ziua. Aș vrea să mă ajutați în următoarea situație: soția e în CCC1 pentru primul copil pănă în 19.01.2015. A născut pe ... (vezi toată discuția)