Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC 2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC 2

Buna ziua! Daca intru in CCC2 cat timp sunt deja in CCC 1, iar sotul care nu realizeaza venituri impozabile in tara (lucreaza in strainatate) nu isi poate lua cele doua luni de concediu pentru cresterea copilului, as putea beneficia de CCC fara a mi se scadea cele doua luni aferente tatalui? Care ar fi procedura pentru aceasta? Multumesc!
In cazul in care sotul nu a realizat venituri in tara, aveti dreptul la ccc si ind aferenta, pana la varsta de 2 ani a copilului. In situatia in care cel de-al 2-lea copil se naste inainte de a implini primul 2 ani, aveti dreptul la supliment de suprapunere (depuneti dosar la primarie ptr supliment si alocatie de stat) si cu 60 de zile inainte de a implini primul copil 2 ani, depuneti dosar ptr ccc copil 2 (pentru care aveti dreptul sa stati tot pana implineste 2 ani.
Beneficiati de CCC fara a vi se scadea luna aferenta tatalui , daca acesta nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de indemnizatia CCC.

S-a depus declaratia tatalui la Primarie/AJPIS ca nu indeplineste conditiile pentru a primi indemnizatie ?
Va multumesc!
Declaratia a fost depusa. Va multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Beneficiati de CCC fara a vi se scadea luna aferenta tatalui , daca acesta nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de indemnizatia CCC.

S-a depus declaratia tatalui la Primarie/AJPIS ca nu indeplineste conditiile pentru a primi indemnizatie ?

Declaratia a fost depusa. Va multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Beneficiati de CCC fara a vi se scadea luna aferenta tatalui , daca acesta nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de indemnizatia CCC.

S-a depus declaratia tatalui la Primarie/AJPIS ca nu indeplineste conditiile pentru a primi indemnizatie ?