Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata indemnizatiei de concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata indemnizatiei de concediu

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca plata indemnizatiei cu cel putin 5 zile lucratoare inainte de plecarea in concediu se aplica doar la Stat sau si la privat?
Daca se aplica si la privat, este litera de lege sau este lasat la latitudinea angajatorului daca plateste inainte concediul sau nu ?
Prin indemnizatie de concediu se intelege plata propriu-zisa a perioadei de concediu sau o suma in plus pentru concediu?
Multumesc.
Rimona0777, utilizator
Se aplica indiferent de sectorul de activitate, bugetar sau privat.

art.150 C.mun.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

Prin indemnizatie de concediu se intelege plata propriu-zisa a perioadei de concediu .