Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum poate un părinte să-și oblige copilul căruia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum poate un părinte să-și oblige copilul căruia îi plătește pensie de întreținere să vină s-o ia de la el, în numerar? Vrea acest lucru ca să-l vadă măcar o dată pe lună

Buna ziua
Cum poate un parinte, al carui copil este student si salariat dar nu vine sa il vada niciodata, sa plateasca pensia alimentara copilului, personal, in mana, cash, nu prin mijloace electronice (transfer bancar in cont) si astfel platindu i personal pensia sa poata sa isi vada copilul macar atunci cand acesta ar veni sa incaseze banii o data pe luna
este o problema de viata si de moarte pentru respectivul parinte sa isi vada copilul :(

Va multumesc !
Manuela Rășină, administrator
Din pacate trebuie sa vrea si copilul sa va vada si fiind major deja decide singur pe cine si cand sa vada.

Incercati sa vedeti cauzele acestui refuz si acolo sa "umblati", nu sa conditionati plata pensiei cash spre a-l forta sa va vada o data pe luna.

Oricum pensia este un drept al copilului si o obligatia a dvs.
nu este "obligatia" mea
nu se doreste sistarea platii pensiei ci doar modalitatea de a intra in posesia banilor
am pus intrebarea pentru persoana in cauza deoarece copilul este lipsit de suflet iar persoana nu se pricepe la internet nu poate sa vada copilul
multumesc frumos
daca studentul e si angajat , parintele poate cere sistarea sau micsorarea pensiei.
Apoi, studentul ii datoreaza respect parintelui sau.. daca vrea sa fie ambitios, sa fie pana la capat, sa nu vrea sa isi vada parintele si sa nu aiba nevoie de banii lui..
In concluzie, parintele il poate notifica ca nu ii datoreaza intretinere ca e angajat si se intretine singur, dar e dispus sa il ajute pe perioada facultatii, insa sa vina sa isi ia banii daca ii vrea.
Cum se face notificarea dacă parintele nu cunoaste adresa copilului? Copilul nu vrea sa comunice date contact invocând GDPR IN RELAȚIA CU PARINTELE
Va mulțumesc pentru răspuns
Mai precis, cum poate parintele sa isi oblige angajatorul sa nu mai vireze pensia din salariul parintelui in contul copilului ? urmand ca parintele, de buna credinta, sa ii plateasca copilului pensia cuvenita si chiar mai mult, insa, numerar, atunci cand studentul vine sa ridice pensia
multumesc moderatorului
gi-jane2, moderator
Nu ati zis ca angajatorul vireaza pensia. De cand exista acea hotarare si ce zice ea ?