Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obligativitate casa de narcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obligativitate casa de narcat

Buna seara! Daca detin o agentie imobiliara care presteaza servicii si catre persoane fizice dar incaseaza toti banii numai prin transfer bancar si nu lucreaza deloc cu numerar mai este obligatorie achizitionarea unei case de marcat?
Monica -Elena Turta, utilizator
Daca e transfer bancar nu aveti aceasta obligatie. OUG 28/1999 instituie obligatia astfel (cu exceptiile de la art. 2):

Art. 1. - (1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Ioan Petru Butariu, Contabil