Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Casa de marcat la pfa cu cod caen 0113
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Casa de marcat la pfa cu cod caen 0113

Am infiintat un pfa pe cod caen 0113..am nevoie de casa de marcat?
Daca aveti servicii direct catre populatie este necesar din ce stiu eu.

ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale – REPUBLICATĂ 2005 – ACTUALIZATĂ 8 mai 2015

[ link extern ]

Art. 1 (1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.