Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... luare in spatiu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

luare in spatiu

Fosta mea soacra in varsta de 82 ani nu mai are pe nimeni, unicul copil si sotul dansei sunt decedati. Ea locuieste singura intr-un sat din judetul Iasi. Eu sunt divortata de fiul dansei.
Pentru a putea fi primita intr-un azil de batrani de pe raza municipiului Iasi, ii trebuie domiciliu stabil in Iasi.
Pot sa o iau eu in spatiu, sa isi schimbe domiciliu In Iasi, dupa care sa fac cerere pentru a putea fi primita intr-un camin de batrani? Una din conditiile de primire in azil este sa aibe domiciliu stabil in Iasi.
Daca o iau in spatiu si o iau efectiv la mine in casa ma incadrez in acea conditie?
intrebati daca nu cumva e suficient sa aiba domiciliul in judetul Iasi si nu neaparat in oras. Daca e musia in oras, luati-o dvs in spatiu ca nu va incurca cu nimic.
Problema e ca va vor pune sa va luati tot felul de angajamente inclusiv ca o veti ingropa.
sa va faca batrana testament din timp, ca e pacat sa ii ia casa statul dupa ce nu va mai fi.
Trebuie sa aiba domiciliu stabil in Iasi. Nu are cum sa ii ia statul casa deoarece are nepoata, fiica mea, dar ea este studenta, nu are nici un venit pentru a o ajuta si nici timp, fiica mea locuieste cu mine, este in intretinerea mea.
elena_tabolcea@yahoo.com, utilizator
Din " nu mai are pe nimeni", nu prea aveam cum sa deduc ca are nepoata..
scuze, nu mai are sot si copii
Nu e problema..
Luati-o in spatiu ca nu aveti vreo problema.