Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Ma intreb daca ma puteti ajuta cu situatia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Ma intreb daca ma puteti ajuta cu situatia de mai ...

Buna seara!

Ma intreb daca ma puteti ajuta cu situatia de mai jos:

Se poate obtine tutela pentru un batran care sufera de alzheimer, dar care nu mai are diagnosticul de la medic (s-au pierdut toate actele medicale, certificat de nastere, buletin)? Daca da, cum?

De curand sotia lui a murit. Nu au avut impreuna copii, insa sotia lui avea o fiica dintr-o alta casatorie, pe care au crescut-o impreuna. Fiica nu locuieste in Romania.

Poate deveni fiica tutore?

In momentul de fata batranul se afla intr-un centru social din Bucuresti.

Problema este in felul urmator:

Fiica vitrega vrea sa devina tutorele batranului si sa il transfere pe batran din Bucuresti intr-un azil dintr-un alt judet pentru a fi mai aproape de niste prieteni de familie, pe care doreste sa ii imputerniceasca, cat timp ea este plecata din tara.

Fiica doreste ca prietenii de familie sa primeasca pensia batranului si sa plateasca taxa la azil.

Este posibil?

In cazul in care il muta intr-un alt judet, batranul trebuie luat in spatiu de prietenii de familie pentru a avea domiciliul in acel judet / sa i se faca buletin.

Daca batranul este luat in spatiu de prietenii de familie (in ideea de a i se face buletin si de a fi mutat la azil) prietenii de familie vor datora ulterior impozit la primarie?

Multumesc!
Fiica vitregă poate fi numită tutore.
Trebuie sa se adreseze instantei de judecata cu o cerere in acest sens.
O sa se efectueze o nouă expertiză medicală in acest proces.
Nu datorează nimeni impozit pentru luarea in spatiu a unei persoane.
Ar fi indicat sa contactati un avocat deoarece procesul se va desfășura în Bucuresti.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Buna seara!

Multumesc frumos!

Dar in cazul in care fiica devine tutore, poate sa imputerniceasca prietenii de familie pentru a incasa pensia si a plati taxa de azil?

Avocat Neagu Elena a scris:

Fiica vitregă poate fi numită tutore.
Trebuie sa se adreseze instantei de judecata cu o cerere in acest sens.
O sa se efectueze o nouă expertiză medicală in acest proces.
Nu datorează nimeni impozit pentru luarea in spatiu a unei persoane.
Ar fi indicat sa contactati un avocat deoarece procesul se va desfășura în Bucuresti.