avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Ma intreb daca ma puteti ajuta cu situatia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Ma intreb daca ma puteti ajuta cu situatia de mai ...

Buna seara!

Ma intreb daca ma puteti ajuta cu situatia de mai jos:

Se poate obtine tutela pentru un batran care sufera de alzheimer, dar care nu mai are diagnosticul de la medic (s-au pierdut toate actele medicale, certificat de nastere, buletin)? Daca da, cum?

De curand sotia lui a murit. Nu au avut impreuna copii, insa sotia lui avea o fiica dintr-o alta casatorie, pe care au crescut-o impreuna. Fiica nu locuieste in Romania.

Poate deveni fiica tutore?

In momentul de fata batranul se afla intr-un centru social din Bucuresti.

Problema este in felul urmator:

Fiica vitrega vrea sa devina tutorele batranului si sa il transfere pe batran din Bucuresti intr-un azil dintr-un alt judet pentru a fi mai aproape de niste prieteni de familie, pe care doreste sa ii imputerniceasca, cat timp ea este plecata din tara.

Fiica doreste ca prietenii de familie sa primeasca pensia batranului si sa plateasca taxa la azil.

Este posibil?

In cazul in care il muta intr-un alt judet, batranul trebuie luat in spatiu de prietenii de familie pentru a avea domiciliul in acel judet / sa i se faca buletin.

Daca batranul este luat in spatiu de prietenii de familie (in ideea de a i se face buletin si de a fi mutat la azil) prietenii de familie vor datora ulterior impozit la primarie?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: GeaninaM25 , utilizator 23:36, 7 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiica vitregă poate fi numită tutore.
Trebuie sa se adreseze instantei de judecata cu o cerere in acest sens.
O sa se efectueze o nouă expertiză medicală in acest proces.
Nu datorează nimeni impozit pentru luarea in spatiu a unei persoane.
Ar fi indicat sa contactati un avocat deoarece procesul se va desfășura în Bucuresti.
Ultima modificare: Joi, 7 Ianuarie 2021
Avocat Neagu Elena, Avocat
Buna seara!

Multumesc frumos!

Dar in cazul in care fiica devine tutore, poate sa imputerniceasca prietenii de familie pentru a incasa pensia si a plati taxa de azil?

Avocat Neagu Elena a scris:

Fiica vitregă poate fi numită tutore.
Trebuie sa se adreseze instantei de judecata cu o cerere in acest sens.
O sa se efectueze o nouă expertiză medicală in acest proces.
Nu datorează nimeni impozit pentru luarea in spatiu a unei persoane.
Ar fi indicat sa contactati un avocat deoarece procesul se va desfășura în Bucuresti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Luarea in tutela a unui batran monulabrute monulabrute Buna ziua! Am 19 ani, din anul acesta devin studenta si am un venit de 1.200 Ron. Bunica mea este institutionalizata intr-o casa de batrani ce apartine DGASPC ... (vezi toată discuția)
Niște rude mi-au internat mama într-un azil fără ca eu să știu, am găsit-o doar cu ajutorul poliției. cum pot obține dreptul de tutore? Liliabdela Liliabdela Am mama cu diagnosticul de Alzheimer, internată într-un azil de bătrâni de niste rude binevoitoare fără ca eu, singura ei fiică, să pot să mai aflu ... (vezi toată discuția)
Mostenire , succesiune ? aurora 13 aurora 13 Buna seara Va relatez in cuvinte cat mai putine problema mea. In anul 2000 sotul meu a avut un accident de masina care i a produs decesul. Am ramas vaduva cu ... (vezi toată discuția)