Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire , succesiune ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire , succesiune ?

Buna seara Va relatez in cuvinte cat mai putine problema mea. In anul 2000 sotul meu a avut un accident de masina care i a produs decesul. Am ramas vaduva cu un copil de 7 ani pe care l am crescut fara sa ma recasatoresc sau sa traiesc in concubinaj. Am continuat sa imi vizitez socri lunar, sa ii ajut doar prin casa si curte, ei locuind la tara , eu fiind de la oras, i am ajutat cum am stiut eu, facand mancare pt oameni cand veneau de la lucrul campului sau transportandu i pe socri la medic sau unde doreau cand era nevoie. Am fost ajutata si eu la randul meu cu produse , fiica mea chiar cu mici sume de bani pt cumparaturile necesare la scoala. In anul 2016, deci dupa 16 ani de trait impreuna in buna intelegerere,, specific , ca sotul meu era singur la parinti, soacra mea a avut banuiala ca eu as fi furat documente din casa pentru a intabula casa si pamantul pe mine. Atunci nu am stiut ce se intampla, dar din acea cliaa, m am incapatanat, fara cearta, si nu am mai mers deloc la ei. Am aflat ulterior ca sora vitrega a soacrei mele, impreuna cu familia ei i au bagat astea in cap si in anul 2019 , luna august s au facut stapani pe tot ce detineau socri mei, cu pretextu ca soacra mea s a imbolnavit si eu nu vreau sa o intretin. Intretinut in ghilimelele de rigooare , pt ca ambii socri erau pensionari. In luna septembrie anul trecut , fiica mea impreuna cu prietenul ei au mers la ei in vizita inopinat ca sa vada ce se intampla de fapt. Sora vitrega a soacrei mele nu i a permis fetei mele, adica nepoatei de drept, sa vorbeasca singura cu bunicii. Mai mult de atat, a ridicat tonul la ea si efectiv a scos o din casa. Eu le am transmis, vorbind cu o cunostinta care detine un azil de batrani ca voi veni sa ii iau pe socri mei de acolo. Am fost refuzata categoric ! Specific ca , socri mei au fost oameni gospodari, cu vaci, porci, bani in banca, palinca (sute de litri ), lucruri care acum nu mai exista . In luna octombrie socrul meu a decedat , iar pe soacra mea, a luat o sora vitrega la ea acasa cu pretextul ca eu nu vreau sa o ajut. Specific ca am propus din nou azilul de batrani. Azi. 8 apriie 2020, am fost sunata de o ruda sa ma intrebe daca nu vindem casa din sat. Cu ocazia aceasta am aflat ca soacra mea a murit la inceputul lunii decembrie. Specific ca la inmormantarea socruui nu am fost, Am fost insa la mormantul lui de ziua mortilor (1 noiembbrie ) si i am platit randuielile la biserica din oras . Intrebarea este , ce are de facut fiica mea acum, la varsta de 27 de ani, necasatorita, singura nepoata de sange? Specific , ca in luna septembrie 2019 am fost solicitata de notarul care este arondat zonei in fapt , pentru a raspunde unor intrebari. Am vorbit deschis , exact ca si acum si am sugetar ca daca dansul vede oportun sa le dea drept familiei surorii vitrege , sa o faca, eu si fiica mea nicio clipa nu am mers acolo pentru avere., ci pentru ca am tinut la parintii sotului meu.Am aflat ulterior ca dupa o vizita facuta la socri mei, nu a fost de acord cu contractul de intretinere care i a fost solicitat. Neavand niciun document, certificat de deces sau altceva, ce avem noi de facut acum ? Si ce drepturi are fiica mea ? Sau daca e ceva de facut, exista un termen? Adaug, ca bani in banca nu mai sunt, pensiile s au cheltuit, banii de inmormantare stransi de socri s au cheltuit, in plus si ajutorul de inmormantare. Acum am aflat ca familia surorii vitrege foloseste si pamanturile, probabil ridica si bani de la Apia in continuare, si au cumparat maasina noua (sunt acuzati de vecini ca din banii socrilor mei ) . Indrumati ma va rog!!! Multumesc si scuze pentru explicatia lunga si eventualele greseli. O seara frumoasa si sanatate !
deci exista un contract de intretinere pe care copilul dvs trebuie sa-l atace in instanta,
de la Primarie fata dvs poate scoate certificatul de deces
Nu cred ca exista contract de intretinere,, din surse private am primit informatia in octombrie, anul trecut , ca nu a fost de acord notarul. Deci daca exista totusi , am inteles ce am de facut, dar de unde aflu exact daca exista ? Multumesc pentru raspuns.
aurora 13, utilizator
Buna seara,
Daca socri nu au avut alti copii, atunci fiica dumneavoastra, ca unic mostenitor al bunicilor ei prin reprezentarea tatalui ei predecedat, va mosteni toate bunurile mobile si imobile ale lor.
Va merge la un notar (eventual la cel ce ati spus ca v-a contactat) si cu ajutorul lui sau cu al unui avocat va obtine toate actele necesare si care exista la primarie si va Dezbate succcesiunea si cu ajutorul unui executor judecatoresc, daca sora vitrega a soacrei nu intelege de vorba buna, ii evacueaza pe aceia de pe terenuri si din imobilele fostilor socri.
Daca socri dumneavoastra au mai avut si alti copii atunci va discuta si, impreuna cu ei, va face cele spuse mai sus.
În principal, trebuie dezbătută succesiunea după socrii dvs. Moștenitoare este fiica dvs, în calitate de nepoata de fiu predecedat.
Puteti sa va interesati la Primărie ce bunuri au deținut socrii dvs pe rolul fiscal și agricol, la data decesului.
Dacă a fost încheiat vreun contract de întreținere, ele nu mai exista pe rolul socrilor
Multumesc frumos pentru raspuns! Socri mei nu au avut alti copii, deci fiica mea este unic mostenitor, dupa sarbatori voi urma sfatul dumneavoastra. Sarbatori fericite si inca odata multumesc !